Новини - България

Проф. Анелия Клисарова: Ще предложим по-високи възнаграждения в спешния сектор
Прочетена: 2298 пъти

Нещата в спешната помощ не вървят добре - неудовлетворени са и лекари, и пациенти. Това е факт и по тази причина ние като парламентарна група нееднократно сме обсъждали промените в нормативната уредба и сме правили предложения, които считаме за уместни. Това заяви пред Redmedia народният представител от Парламентарната група „БСП за България“ проф. Анелия Клисарова. По нейните думи най-същественият проблем не е нито закупуването на линейки, нито изграждането на структури по места, нито създаването на център за квалификация на кадрите, а грижата за работещите чрез разписването и въвеждането на ясна система от стимули – не само за лекарите, но и за сестрите, за останалите медицински специалисти, за шофьорите.

„Крайно време е да се разбере, че качествена спешна помощ се постига не с модерна апаратура и линейки, а с професионално подготвен и мотивиран персонал. Това, което се получава сега съвсем не говори за подобен подход“, коментира проф. Клисарова.

Тя аргументира този извод с факта, че повечето работещи в системата на спешната помощ са принудени да работят на две места, защото заплащането им е ниско и са принудени да търсят възможност за допълнителен доход. Според лявата депутатка, е напълно възможно тази ситуация да се промени, ако при предстоящото разглеждане на бюджета за 2018 г. се предвидят средства за увеличаване на възнагражденията в спешния сектор. Също така, позовавайки се на разговори и препоръки на свои избиратели, проф. Клисарова изрази мнение, че не би било излишно да се помисли за въвеждането на подходящи униформи за спешните медици, подобно на униформите в полицията и Служба „Пожарна и аварийна безопасност“ - не защото те не могат да си ги купят сами, а защото това ще бъде жест на уважение от страна на държавата за техния труд. Не по-малко важно е и работещите в спешните структури да имат право на психологическа помощ и подкрепа в екстремни ситуации, каквато възможност съществува за полицаите и огнеборците. Това също е подход, който може да гарантира устойчивост на системата, защото доказва грижа към работещите в нея.

„По време на дебата в Народното събрание повдигнах темата за статута и правомощията на парамедиците. Засега е казано, че те трябва да работят под контрола на лекар, но какво и как не се уточнява. Затова ще настояваме колкото е възможно по-бързо да бъдат разработени от експертите на Министерството на здравеопазването единните правила и алгоритми за диагностика и лечение. По същия начин според нас трябва да бъде допълнена и Наредба 1 на министерството, като в нея бъдат включени и парамедиците с ясно разписани права за това какво могат да извършват самостоятелно и какво – под ръководството на лекар, по същия начин, по който това е указано за медицинските сестри и лекарските асистенти“, допълни още проф. Клисарова.

По нейните думи все още буди притеснение фактът, че се закъснява с подготовката и организацията за откриването на обучителния център за спешните медици, още се търси и директор. Според нея фактът, че е обявен конкурс за преподаватели също не е достатъчен, за да гарантира добро обучение. Препоръката, която дават левите депутати е в правилника за работа на новия център да се включат договори с Катедрите по спешна медицина към петте медицински университета, като се предвиди възможност и за взаимен обмен на обучаващи специалисти.

„За мен остава неясно как петима служители в този център за обучение ще успеят да организират обучението на хилядите спешни медици. В същото време си задавам въпроса дали няма да бъде по-удобно за медиците от Добрич и Силистра, например, да се обучават по-близо до местоработата си, отколкото да идват в София. Ето защо трябва да се помисли кое е по-рационално и да се включи в правилата“, каза още проф. Клисарова.

По нейните думи има голяма полза от срещите на министъра на здравеопазването с главния прокурор и министъра на вътрешните работи, по време на които са постигнати договорености, свързани със сигурността на медиците след зачестилите нападения над тях. Проф. Клисарова изрази мнение, че тези срещи трябва да станат практика и да се провеждат редовно.

„Вярно е, че ние сме подписали концепцията за развитие на спешната помощ с трите й приоритета, това което искаме да направим сега е да допълним и доразвием основните тези, залегнали в нея, защото смятаме, че това е пътят да бъде постиганата устойчивост в тази толкова важна сфера на здравеопазването“, обобщи още депутатката от „БСП за България“.    

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития