Новини - България

Предложение: Държавата да плаща специализациите на лекарите срещу 3 години работа в страната
Прочетена: 132 пъти
Снимка: Pixabay.com

Държавата да поеме разходите за специализацията на медиците от дефицитните за страната специалности, но само срещу задължение от тяхна страна да останат след това на работа в България за определен срок. Такава идея ще предложи министърът на здравепазването Кирил Ананиев и тя ще бъде част от концепцията за промяна на здравноосигурителния модел, която ще бъде представена до края на юни. Това стана ясно от отговора на министър Ананиев на въпрос на народния представител от ДПС д-р Нигяр Джафер, зададен по време на вчерашното заседание на парламентарната Комисия по здравеопазване. Д-р Джафер попита министъра за хода на промените в нормативната уредба, засягаща специализациите на младите лекари като наблегна върху факта, че в момента неуредиците и затрудненията в тази област определено са "благоприятен фактор за разпространението на корупционни практики". Народният представител припомни също така, че в страната вече осезаемо липсват не само лекари по някои по-тесни специалности, но и по други, които са основни - вътрешни болести, акушерство и гинекология, педиатрия, анестезиология и интензивно лечение и други.  

 

"Наредбата действително има нужда от промяна и работната група е на финала на разработването на тези промени. Направен е пълен анализ на проблема с човешките ресурси в системата на здравеопазването, който ще залегне и в изработването на бъдещия цялостен модел на системата", обясни здравният министър.

 

По неговите думи след като се установят конкретните потребностите за отделните специалности, ще бъде внесено предложени в Министерски съвет обучението, квалификацията, преквалификацията и продължаващото обучение да бъде за сметка на държавния бюджет, стана ясно още от думите на министър Ананиев. Той обаче веднага допълни, че младите лекари, които ще се възползват от тези възможгности ще имат ангажимента да останат на работа в страната за определено време. По думите на Кирил Ананиев разговорите по темата ще започнат първо с министъра на финансите, а след това и с министъра на образованието.

 

По-късно заместник-министър Бойко Пенков уточни пред журналисти, че предложението на здравно министерство за продължителността на ангажимента на специализантите е 3 години след завършването на обучението. През този период те ще трябва задължително да работят в български болници. Той припомни, че в момента болниците, в които лекарите специализират, осигуряват заплатите на специализантите.

 

„Това, което обсъжда здравното министерство, е специализацията на кадри по най-дефицитните специалности да бъде напълно поета от държавата“, каза д-р Пенков.

 

Заместник-министърът даде пример с общопрактикуващите лекари, като посочи, че в момента по специалността „Обща медицина“ се обучават едва 32-ма, а на системата са нужни поне 300. Помолен да коментира въпроса дали болниците отказват да обявяват места, защото трябва да поемат разходите за заплатите на лекарите, той посочи, че в годината преди да бъде изменена наредбата за специализациите обявените места са били 500.

 

„Когато разбраха, че те ще трябва да плащат, станаха 200“, обясни накратко ситуацията заместник-министърът.

 

От думите му стана ясно още, че броят на специалностите, в които ситуацията е много тежка съвсем не е малък и по тази причина списъкът им ще бъде разширен, така че да се даде възможност на повече желаещи да се обучават в по-голям брой области, в които има тежък дефицит на специалисти.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития