Новини - България

Предлагат ведомствените болници да имат право на субсидия по специална методика на МЗ
Прочетена: 127 пъти

Ведомствените болници да бъдат включени в списъка на лечебните заведения, субсидирани от Министерството на здравеопазването по специална методика, предлагат група леви депутати. Те са внесли в Народното събрание проектозакон за допълнение на Закона за лечебните заведения. Ако промените бъдат приети, Военномедицинска академия (ВМА) ще се нареди сред лечебните заведения, в които пациентите няма да доплащат суми от порядъка на няколко хиляди лева за медицински изделия, използвани при някои специфични мозъчни интервенции.    

 

При сега действащото законодателство, в съответствие с тази методика здравното министерство субсидира няколко болници, като така се осигуряваше заплащането на медицинските изделия при интервенционално лечение на мозъчни аневризми и артериовенозни малформации по клинична пътека 206 - „Краниотомии, неиндицирани от травма, чрез съвременни технологии (невронавигация, невроендоскопия и интраоперативен ултразвук)“. От тази възможност се възползваха пациентите в столичните университетски болници „Св. Иван Рилски“, „Пирогов“, и „Св. Анна“, както и УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив и УМБАЛ „Св. Марина“ във Варна. ВМА обаче не бе в списъка на субсидираните  лечебни заведения. По тази причина болните, избрали да се лекуват там, бяха принудени  да доплащат сериозни суми от порядъка на няколко хиляди лева. С промяната, предлагана от депутатите от БСП, към лечебните заведения, които могат да получават субсидия от здравно министерство, се включват и ведомствените болници, сред които е и ВМА. Освен пациентите на интервенционалното лечение по клинична пътека 206, новата нормативна уредба ще улесни и болните, лекувани с бъбречно заместителна терапия и терапевтична афереза.  

„Невъзможността на ведомствените болници да получават тези субсидии обективно изправя техните пациенти пред ситуацията да заплащат скъпоструващо, непосилно за тях лечение на практика ги поставя в неравностойно положение и ограничава достъпа им до лечение“, посочват вносителите в мотивите си.

Според народните представители предлаганият законопроект цели именно премахването на тази необоснована и по никакъв начин защитима неравнопоставеност.

 

Депутатите отчитат също така, че през 2016 г. в лечебните заведения, които получават субсидия за тази дейност на база на сега действащия текст на Закона за лечебните заведения и Методиката за субсидиране на лечебни заведения са преминали 385 пациенти за терапевтична афереза и 813 пациенти за бъбречно заместителна терапия. 51 пациенти са били лекувани за мозъчни аневризми и артериовенозни малформации.

„За сравнение - за периода от 2007 г. до 01.07.2016 г. във ВМА – МБАЛ – София са извършени общо 382 мозъчни емболизации и артериографии на венозни малформации или 38 средногодишно“, се отбелязва още в предложението на народните представители.

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития