Новини - България

Обществените поръчки за лекарства влизат на второ четене в парламента след седмица
Прочетена: 58 пъти
Снимка: Redmedia.bg

Народните представители решиха срокът до второто четене на законопроекта за допълнение на Закона за обществените поръчки да бъде съкратен на 5 дни. След вял дебат с участието на малко повече от половината депутати по време на първото четене тази сутрин стана ясно, че има немалко несъгласия по предложения текст от народните представители д-р Даниела Дариткова, председател на парламентарната Комисия по здравеопазване и Данаил Кирилов, председател на парламентарната Комисия по правни въпроси. В същината си тяхното предложение бе да се извадят извън обсега на Закона за обществените поръчки група лекарствени продукти по чл.266а от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ) и по този начин да се даде възможност на лечебните заведения сами да поръчват специфични медикаменти за лечение на особено тежки случаи, най-често на редки болести.

 

В няколко изказвания по време на дебата д-р Даниела Дариткова подчерта, че промените целят единствено ускоряване на процедурата по доставката на тези медикаменти, защото в повечето случаи става въпрос за заболявания, които прогресират бързо и при които факторът "време" е от решаващо значение за изхода на терапията. Тя обясни, че заложените механизми за одобрение на няколко нива, за публичност и пълна прозрачност на решенията са разработени така, изключват априори възможността за недобросъвестно отношение, злоупотреби и пелеене на обществен ресурс.

 

На противоположното мнение бе народният представител от "БСП за България" проф. Георги Михайлов. Той изрази опасения, че изключването на лекарства от общия ред на обществените поръчки крие немалко рискове, един от които е в "монополизирането на молекулите", при което един дистрибутор ще може да налага произволна висока цена и няма да има начин да се противодейства на този натиск. Депутатът даде примери от практиката си, когато една ампула е повишавала цената с повече от 40 пъти за съвсем кратко време, само защото доставчикът й е бил в ситуация на монополист. Също така според него е възможно тази законова пряна да доведе до лавина от искания за включване за още лекарства в списъка за доставка по този опростен начин. В допълнение проф. Михайлов посочи, че е редно внимателно да се преосмислят още веднъж детайлите в този процес и да се помисли за промяна на субекта, осъществяващ плащанията в такива случаи. Народният представител изрази мнение, че много добър вариант би било тази функция да се възложи на министъра на здравеопазването. Проф. Михайлов предложи от гледна точка на максимална прецизност да се придвид максимално позволения срок от правилника на Народното събрание до второто четене на законопроекта.

 

Резерви от името на своята политическа сила изрази и народният представител от Движението за права и свободи (ДПС) д-р Нигяр Джафер.

 

В крайна сметка въпреки възраженията след гласуването със гласовете "за" на 119 народни представители законопроектът бе приет на първо четене. Против бе един народен представител, a 21 се въздържаха. След гласуване на предложение на депутата Данаил Кирилов за съкращаване на срока до второто четене на 5 дни, 86 народни представители се съгласиха той да бъде приет, против бяха 32-ма, а 14 се въздържа. Така законпроектът ще влезе отново в пленарна зала още през следващата седмица.        

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития