Новини - България

НПО секторът: Новата наредба за ТЕЛК нарушава правата на хората с увреждания
Прочетена: 206 пъти
Снимка: Pixabay.com

В предлаганата за обществено обсъждане наредба на Министерството на здравеопазването за експертизата на трудоспособността има много голям проблем, който засяга 350 000 души със срочни решения на ТЕЛК. Това заяви на пресконференция днес председателят на Съюза на слепите в България Васил Долапчиев.

 

"Огромният проблем, от който ще бъдат потърпевши около 350 000 души на срочен ТЕЛК, е, че от тях около 80 на сто имат второ и трето заболяване. Давам като пример диабета, който е бич за зрението. Един човек с тежка форма на диабет е предопределен да бъде сляп. Кое ще му бъде водещо заболяване? Слепотата или тежкият диабет? Това, което се предвижда, е да удари 80 на сто от хората на срочен ТЕЛК, тъй като до три години ще ги прекарат през ТЕЛК, ще им отнемат второто и третото заболяване и 35-40 процента от тях изцяло ще изпаднат от системата, което по данни на ТЕЛК е между 80 000 и 100 000 души - човешки съдби. Тоест те ще станат със степен на увреждане под 50 на сто и ще излязат от категорията на хората с трайни увреждания и ще загубят права и помощи. За останалите в системата ще има понижения - от първа във втора група и от втора трета, по-долна категория. Там също става дума за над 100 000 човека", обясни Долапчиев. 

 

По неговите думи в България при днешния стандарт  е налице различно третиране спрямо водещи в медицинско отношение западноевропейски страни като Германия.

 

"Човек, който в България за определен вид заболявания се оценява с 60 процента степен на увреждане, в Германия се оценява на 80-85 на сто. Примери в тази посока ТЕЛК имат, тъй като даже и български граждани получават освидетелстване пред медицински институции в Западна Европа и идват тук с ТЕЛК-ове, които получават по-ниска степен на увреждане", каза той.

 

В допълнение председателката на Асоциацията на родители на деца с епилепсия Веска Събева каза, че предлаганите промени ще засегнат много остро и децата, като много от тях ще бъдат лишени от възможността да ползват личен асистент и  ще загубят правото си на чужда помощ. 

 

Близо 84% от хората с увреждания днес живеят с доходи под официалната линия на бедността, която е 321 лв. месечно, стана ясно още на пресконференцията. На нея бе съобщено, че в националния протест, органзиран утре, се очаква да вземат участие над 6000 хора с увреждания от цялата страна. Протестът ще бъде подкрепен и от синдикатите, чиято позиция изрази лично днес на срещата с медиите президентът на Конфедерацията на труда "Подкрепа" Димитър Манолов. Той представи данни от проучвания на синдиката, според които всеки четвърти човек с увреждане у нас живее с доходи под 200 лв.

 

"Най-лесно е да посегнеш на едни безпомощни хора", коментира по този повод синдикалният лидер.

 

"Имаме три основни искания. Достъпност, което означава не само архитектурна среда, а означава достъпност до професионално образоание, до комуникационни услуги. Да се спре нарушаването правата на хората с увреждания в България. Да имаме съдържателни и модерни реформи, а не механични реформи, просто защото е казано, че трябва да има реформа", обобщи позицията за протеста на хората с увреждания Веска Събева.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития