Новини - България

Нов стандарт предвижда промени в класификацията на образните изследвания и архивирането
Прочетена: 488 пъти
Снимка: Pixabay.com

Отпадане на остарели видове образни изследвания, изключени от стандартите за добра медицинска практика и включване на нови, съвременни техники на изследване - това са само малка част от промените, които се въвеждат с новия стандарт "Образна диагностика". Проектът на документа е публикуван за обсъждане на електронната страница на Министерство на здравеопазването. 

 

В него е предложена нова класификация на високоспециализираните изследвания като компютърна томография и магнитнорезонансна томография на базата на развитието на специалността, като се внасят и промени в изискванията за представяне на резултатите от образните изследвания.

 

Друг нов момент е въвеждането на изискване изпълнението на образни изследвания по спешност от структури от второ ниво на компетентност, които трябва да бъдат организирани по начин, който осигурява непрекъснато обслужване по спешност 24 часа в денонощието/365дни в годината.

 

В мотивите към проекта вносителите подчертават, че в новия стандарт за първи път се разширяват правомощията на ръководителя на структурата да организира работния процес с персонал не на база работно време или брой апарати, а въз основа на интензитета на работния процес.

 

„Това се обуславя от една страна от дефицита на кадри в сферата на образната диагностика, а от друга – от факта, че съвременната организация на процесите позволява едновременно анализиране на образи от различни модалности при спазване на всички изисквания за качество и сигурност за пациента“, се посочва още в мотивите, от които става ясно, че този модел на организация на работния процес е икономически по-ефективен и позволява гъвкавост при планирането и изпълняването на отделните процедури съобразно профила на болницата и поетите ангажименти към Здравната каса.

 

В новия стандарт за първи път се въвеждат максимални срокове за рапортуване за отделните видове образни изследвания, които могат да се адаптират от всяко звено в рамките на определените срокове въз основа на интензитета на работния процес и установените правила за взаимоотношения между заявителите и изпълнителите. Документът предвижда още стандартизирано архивиране на образите на твърд носител в DICOM формат, което според вносителите ще предотврати използването на изображения под допустимия диагностичен минимум, ще се избегне и повторението на изследванията поради лошо качество на изображението. За структурите от второ и трето ниво на компетентност се въвежда задължително изискване за организиране на локална система за архивиране (PACS) и възможност за разархивиране и съхранение на медицинската информация, съгласно нормативните изисквания.

 

Занапред лечебните заведения, които имат структури по образна диагностика ще трябва да отговарят и на нови изисквания за оборудване с уредби или бутилки с медицински газове и спешен шкаф за посрещане на усложнения в залите, в които се прилагат високорискови медикаменти като йодни и гадолиниеви контрастни материи.

 

Според вносителите една от основните причини да бъде разработен новият стандарт е фактът, че сега действащият стандарт не е променян през последните 15 години, а това е един много дълъг период, в който медицинската наука и практика са се развивали и усъвършенствали. Също така в нормативната уредба към момента има и презнота, поради това, че в края на 2016 г. Върховният административен съд е отменил Наредба 27 на МЗ от 2010 г. за утвърждаване на стандарта "Образна диагностика".  Срокът за обществено обсъждане на новия стандарт е до 17 май т.г., информират от здравно министерството.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

март 2024

ПВСЧПСН
    

Събития

Няма събития