Новини - България

Неправилната употреба на климатика ни докарва "климатичната треска"
Прочетена: 782 пъти
Снимка: Pixabay.com

Влажното лято категорично е фактор, който може да повлияе неблагоприятно и да причини обостряне на хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), както и да влоши протичането на бронхиалната астма. Това заяви пред Redmedia д-р София Ангелова, специалист по белодробни болести с дългогодишна практика. По нейните думи е много важно хората да се обличат подходящо, независимо от усета за лято, а онези от тях, които страдат от астма, да не забравят инхалаторните си устройства. 

 

Каква е ползата и каква може да бъде вредата от климатиците в топлите летни дни? Защо организмът ни става по-податлив на инфекции, когато има преохлаждане? С тези въпроси се обърнахме към д-р Ангелова.  

 

"Климатиците са полезни и необходими през горещините, стига обаче да се използват правилно. Златното правило е да не се седи под студената струя на климатика. Освен това, в затвореното помещение, в което работи той, температурата трябва да бъде по-ниска с не повече от 10 градуса в сравнение с температурата навън. За нормална се приема разликата между 8 и 10 градуса, защото в противен случай организмът изпада в силен стрес. Това се случва, когато разликата между температурата вътре и вън надхвърля 15 – 20 градуса. Това състояние се нарича „климатична треска“. То се манифестира с много симптоми – втрисане, схващане на ставите и мускулите, признаци на настинка, които лесно могат да се превърнат в сериозно усложнение като бронхит и пневмония", обясни пулмологът.

 

Пълния текст на интервюто с д-р София Ангелова четете по-късно в рубриката "Интервю".

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития