Новини - България

Наредба на МЗ изисква отделни перални за лечебните и здравните заведения
Прочетена: 819 пъти
Снимка: pixabay.com

Пет категории обществени перални дефинира новата Наредба за здравните изисквания към обществените перални, която днес бе публикувана на електронната страница на Министерството на здравеопазването (МЗ) за обществено обсъдждане. Тя ще замени сега действащата наредба № 37 от 1995 г. на МЗ за хигиенните изисквания към устройството и експлоатацията на обществените перални. Според новия нормативен акт лечебните и здравните заведения ще могат да перат прането си само в отделен вид перални.

  

Нормативният акт разделя видовете обществени перални по следния начин - за изпиране на пране от обекти с обществено предназначение; за изпиране на пране от лечебни и здравни заведения, както и от обекти, прилагащи неконвенционални методи за благоприятно въздействие върху индивидуалното здраве и от специализирани институции за предоставяне на социални услуги за възрастни; за изпиране на пране от детски заведения, от специализирани институции  за предоставяне на социални услуги за деца и ученици и за ученически общежития; ведомствени перални за обслужване единствено на обекта, към който са разкрити и комбинирани перални със самостоятелно обособени сектори за изпиране на пране от всички субекти без пералните към ведомствата.

  

В проекта на новата наредба се предвижда индивидуалните перални на самообслужване, предназначени да предоставят перилни услуги на граждани, които сами извършват перилния процес, да не могат да се използват за изпиране на пране  от обществени обекти. Според вносителите това ограничение е предпоставка да бъде избегнат риска в обществените перални за граждани да се пере пране от лечебни и здравни заведения,   места за временно настаняване, детски и учебни заведения - една практика, която според вносителите крие опасности за общественото здраве.

  

Предлага се също така да бъдат въведени изисквания за микробиологична чистота на готовото за експедиция пране, с което се очаква да се намали и почти да се елиминира рискът от разпространение на заразни заболявания чрез изпраното пране. В проекта са разписани и изисквания за начините на транспортиране на чистото и нечистото пране. Очаква се и разработването на подробно ръководство, което ще подпомогне дейността на обществените перални и ще подобри ефекта от предлаганите от тях перилни услуги, става ясно от мотивите на вносителите. 

 

"С предвидените предварителни и периодични медицински прегледи и изследвания на работещите в обществените перални се цели недопускане на замърсяването на чистото пране с патогенни и непатогенни микроорганизми от лица от персонала, които най-често се явяват т.нар. „здрави заразоносители“. Това от своя страна ще гарантира опазване здравето на лицата, ползващи се от услугите на обществените перални, в т.ч. децата в детските заведения, лицата, ползващи хотелиерски и други подобни услуги, пациентите в лечебните заведения и т.н.", подчертават вносителите.

 

Според тях с промени в нормативната уредба се създават предпоставки за недопускане на вътреболнични инфекции, за въвеждането на добрите практики и спазване на съвременните хигиенно-епидемиологични стандарти.   

 

Контролът по изпълнението на наредбата се възлага на Регионалните здравни инспекции (РЗИ). 

 

Срокът за обществено обсъждане на новата наредба тече от днес и продължава до 24 август 2018 г.  

С пълния текст на проектонаредбата можете да се запознаете тук. 

 

Невена ПОПОВА 

 

    





Коментари

май 2024

ПВСЧПСН
  
  

Събития

Няма събития