Новини - България

Над 1,5 млн. опаковки с фалшиви лекарства се разпространяват у нас годишно
Прочетена: 337 пъти

До 9 февруари 2019 г. България трябва да е въвела новата система за верификация на лекарствата, за да отговори по този начин на изискванията на Директива 2011/62 на Европейския съюз и делегираните към нея актове, регламентиращи правилата при този процес. Това стана ясно днес по време на дискусия в рамките на редовното заседание на парламентарната здравна комисия. Народните представители се запознаха с насоките на работа на Българската организация за верификация на лекарства (БОВЛ). Тя е създадена през 2016 г., която обединява няколко заинтересовани формации – Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM), Българската генерична фармацевтична асоциация (БГФарма), Българската асоциация на търговците на едро с лекарства (БАТЕЛ), Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРТПЛ) и Българския фармацевтичен съюз (БФС).

 

Главната цел на въвеждането на системата на верифициране на лекарствените продукти на входа и на изхода на лекарствената верига е безопасността на пациента, подчерта в презентацията си директора на БОВЛ Илияна Паунова. Сериализация от производителя, верификация при търговеца на едро – т.е. в склада и верификация и дезактивиране на двуизмерния код върху опаковката в аптека са трите компонента на тази система, обясни тя.

 

Илиана Паунова представи обобщени данни на Световната здравна организация  СЗО, според които всяка година от фалшифицирани лекарства в света умират около 1 млн. души. Също така според оценката на експертите в развитите страни се разпространяват около 100 млн. опаковки с фалшиви лекарствени продукти. Между 10% и 30% от всички лекарства в развиващите се държави, както и не по-малко от продаваните по интернет също са филшиви. Според доклад на Офиса за интелектуална собственост на Европейския съюз EUIPO между 1% и 4% от лекарствата, които се разпространяват в европейските държави са фалшиви.

 

Приведени към мащабите на лекарствената търговия в България, това означава, че всяка година у нас се разпространяват над 1,5 млн. опаковки с фалшиви медикаменти, подчерта Илияна Паунова. По нейните думи има два основни показателя за безопасност – уникалният идентификатор – data matrix, който е двуизмерен или 2D код, и доказателството срещу подправяне на опаковката – т.нар. tamper evidence.

 

Страната ни бележи значителен напредък и се намира в челната петорка на европейските държави, които ще успеят да спазят крайния срок за въвеждане на системата, категорична бе Паунова. Според нея няма основание за притеснение що се отнася до въвеждането на 2D четците, тъй като цената им няма да надвишава 200 евро. Доказателство за добрите резултати, които България е постигнала за съвсем кратък период от време е фактът, че съвсем скоро, в края на ноември БОВЛ е поканена на конференция в Талин, където основна тема ще бъде борбата с фалшифицирането на лекарства.  

 

Невена ПОПОВА





Коментари

март 2024

ПВСЧПСН
    

Събития

Няма събития