Новини - България

На всеки 30 минути в света един пациент с инсулт умира или се инвалидизира трайно
Прочетена: 203 пъти

България продължава да държи първо място по брой на мозъчни инсулти, както и по смъртност и трайна инвалидизация, вследствие на инсулт. В същото време страната ни е на последно място по извършване на съвременно лечение на исхемичен мозъчен инсулт чрез прилагане на тромболиза. Модерната процедура може да спаси пациента от смърт, от инвалидизация и да сведе до минимум последствията от инсулта, ако бъде приложена до 4 часа и половина от получаването му.

 

На всеки 30 минути в света един пациент с инсулт умира или се инвалидизира трайно, защото е бил лекуван в неподходяща болница. Данните са на европейската организация „Angels“, чиято цел е до май 2019 г. да обедини 1500 болници в Европа, в които да се прилагат най-високите световни стандарти за лечение на инсулти. Една от тези 1500 европейски болници ще бъде и болница „Тракия“, чието Неврологично отделение е единственото в регион Стара Загора, в което лечението с тромболиза се прилага вече трета година.

 

За тези 3 години обаче едва 4-ма пациенти с инсулт са били лекувани по този модерен метод, съобщават от лечебното заведение. Причините са две – твърде закъсняло търсене на лекарска помощ в болницата или транспортиране на пациентите в лечебни заведения, в които тробмолиза не се извършва.

Масова практика сред българите е, когато получат инсулт, да стоят вкъщи и да чакат „да им мине“, казва д-р Елена Каранджулова, невролог в Болница „Тракия“.

Първите признаци за появата му са необичайна слабост, изтръпване на крайник, изкривяване на устата, затруднения в говора. Пациентите трябва да знаят, че инсулта е спешно състояние и трябва в първия момент, в който забележат тези признаци, да се обадят на тел. 112 и да бъдат транспортирани с линейка или собствен транспорт до болница, в която могат да приложат най-правилното и съвременно лечение.

„При добро развитие на обстоятелствата, до 24 часа след лечението с тромболиза може да се постигне над 70% възстановяване на пораженията от инсулта, казва д-р Каранджулова и добавя, че успехът не винаги е толкова добър, но все пак тромболизата е шанс за пациентите с инсулт да останат живи и да не се инвалидизират.

От болницата уточняват, че случаите на исхемичен мозъчен инсулт все повече „се подмладяват“.





Коментари

март 2024

ПВСЧПСН
    

Събития

Няма събития