Новини - България

Министър Ананиев: Болници с недостатъчно персонал или дейност ще бъдат закривани
Прочетена: 1449 пъти
Снимка: Pixabay.com

Болници, които не отговарят на изискванията на стандартите за персонал или имат незначителен обем дейност, ще бъдат закривани или сливани. Това заяви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на парламентарния контрол днес.

 

"Болниците, способни да подсигурят заплатите на нужния брой лекари и медицински сестри и да изпълняват минималния обем дейност по стандарт, могат да се чувстват спокойни за бъдещето си", категоричен бе министърът.

 

По неговите думи, те ще продължат да съществуват самостоятелно, министерството няма да ги закрива, нито ще ги слива с други структури. В случай, че не им достига персонал и извършват незначителен обем дейности, за тях ще се търсят други по-ефективни решения, в това число и спиране на приема на пациенти.  

 

„Именно наличието на такива структури компрометира качеството на медицинската помощ, а не тяхното закриване или сливане“, допълни министърът.
 

Той заяви, че Министерството на здравеопазването (МЗ) не възнамерява да въвежда регламент за задължителни отделения в областните болници, които да съществуват независимо от финансовата им нестабилност, извън вече посочените в нормативната уредба.

 

„Налагането на повече от определените с наредбата изисквания при условие, че някои лечебни заведения не биха могли да отговорят на тях, ще доведе единствено до невъзможност да съществуват самите болници, а това ще затрудни още повече достъпа на населението до болнична медицинска помощ“, обясни той и допълни, че болничните мениджъри и инвеститорите имат възможност в съотвествие с Националната  здравна карта да инвестират в медицински дейности, за които има недостиг на съответната територия.

 

„Административно-командният подход за цялостно регламентиране на структурата на многопрофилните болници със смесена държавна и общинска собственост в капитала ще ограничи твърде много мениджърския подход в управлението на тези лечебни заведения и ще ги постави в напълно неравностойно положение спрямо всички останали болници на съответната територия“, каза още министър Ананиев.

 

Той даде за пример МБАЛ-Ловеч, в която оздравителният план се изпълнява от няколко месеца и вече дава първите резултати. По данни на МЗ през първото тримесечие на 2018 г. разходите на болницата са намалели с 907 хил. лв. - от 2.727 млн. лв. през същия период на 2017-а до 1.820 млн. лева, почти двойно се сливат и разходите за лекарства. По същият начин намаляват и краткосрочните задължения. 

 

Невена ПОПОВА

 





Коментари

март 2024

ПВСЧПСН
    

Събития

Няма събития