Коментари -

Изоставаме сериозно в надпреварата за столица на Европейската лекарствена агенция
Прочетена: 131 пъти

У нас няма локализирана нито една европейска агенция, но това обстоятелство е единственото, което дава някакво предимство на страната ни в надпреварата за нова локализация на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА). Този извод се налага след публикуваното на анализа на ЕМА на официалния сайт на институцията. В него се дава оценка на предложенията на всички страни, представили кандидатурите си за домакинство на европейския лекарствен регулатор.

 

На първо място в оценката за България се посочва, че не е ясно как точно новата сграда, която предстои да бъде построена и завършена най-късно до 1 януари 2019 г. ще удовлетвори изискванията на агенцията. Липсва също така детайлна информация за честотата и времетраенето на полетите от останалите европейски столици до София и обратно, не става ясно какви са транспортните комункации със софийското летище.

 

В офертата се посочва още възможност за обучение в детски градини и училища на чужд език, без обаче да се уточнява кога може да бъде реализирано заявеното намерение столицата ни да построи Европейско училище. Също така е предоставена информация за обучителни програми на чужди езици в българските университети, без обаче да са уточнява броя на местата в тях, констатират от ЕМА. В оценката се отбелязва още липсата на конкретна информация относно възможностите за работа на членове на семействата на персонала на агенцията.Според публикуваното становище на ЕМА страната ни не е предоставила конкретна информация за начина, по който смята да осигури плавен процес по преместването и да гарантира, че разполага с начини да задържи персонала на агенцията.

 

За сравнение – в офертата на Испания е включена клауза, според която, ако Барселона бъде избрана за седалище на ЕМА, ще бъде сформирана специална група (steering group) за цялостно управление на процеса по преместването. Съставянето на оперативен план за всички действия по преместването съдържа и офертата на Холандия. Акцент в офертата на Франция за кандидатурата на град Лил пък са добрите транспортни връзки с Париж и Брюксел, както и редица улеснения за съпругите и децата на персонала на ЕМА, сред които фигурира и постояването на още една голяма детска градина с преподаване на няколко езика.

 

Преди дни ЕМА оповести резултатите от свое вътрешно проучване, проведено сред служителите на агенцията, от което стана ясно, че те отдават предпочитанията си на Амстердам, Барселона, Виена, Копенхаген и Милано. Според мнението на по-голямата част от анкетираните, ако новата локализация е в друг град, различен от посочените пет, те не биха продължили работата си в ЕМА.

 

Припомняме, че само Румъния, Словакия, и Хърватска, заедно с България са страните, в които няма базирана европейска агенция. Това бе едно от обстоятелствата, които засилваха надеждите на страната ни, че може да се пребори с кандидатурата си и да спечели надпреварата. През изминалата седмица зам.-министърът на здравеопазването д-р Мирослав Ненков обиколи няколко европейски столици, в това число и Брюксел, за да представи кандидатурата ни. Заместник-министър Лидия Нейчева по същия повод проведе среща с директора на ЕМА в Лондон проф. Гуидо Рази. Финалната спирка на европейската обиколка на зам.-министър Ненков бе Прага, където той се срещна със специалния правителствен комисар на Чехия по релокация на европейските агенции Карел Добеш. Срещата приключи с единното заключение на двете страни, че е необходимо обединяване на усилията на страните от Източна Европа, за да бъде привлечено седалището на ЕМА в държава от този регион.

 

Очаква се избора на новата европейска лекарствена столица да стане факт през ноември. Окончателното решение ще бъде взето след дискусии между министрите на здравеопазването на всички страни членки на Европейския съюз (EC), които ще се провеждат до края на октомври.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития