Новини - България

Икономист: Има много заинтересовани страни здравноосигурителният модел да не се променя
Прочетена: 225 пъти
Снимка: Pixabay.com

"Проблемът на касата е, че бюджетът се гледа от година за година и се гледа тази година да се закърпи и догодина, а няма дългосрочна перспектива как следва да се развива финансирането на определени области. Вижда се, че лекарствата са в свръхразход, че болничната помощ е свръхфинансирана за сметка на доболничната и на превенцията. Тези проблеми продължават да стоят. Но има много заинтересовани страни, които предпочитат моделът да остане по същия начин, отколкото да бъде променен." 

 

Това заяви пред БНР икономистът от Експертния клуб за икономика и политика Аркадий Шарков в коментар по темата за  новите модели на здравно осигуряване, които се очаква да предложи министърът на здравеопазването Кирил Ананиев през есента. Вчера идеите за промени в здраноосигурителния модел бяха коментирани и от председателя на парламентарната Комисия по здравеопазването д-р Даниела Дариткова,  която каза, че с 8% вноска за здраве не могат да се посрещнат новите потребности пред системата.

 

По  думите на Аркади Шарков лансираните до този момент предложения за промяна на здравноосигурителния модел му звучат като копиране на пенсионния модел. Според икономиста допълнителното задължително здравно осигуряване не трябва да преповтаря модела на задължителното пенсионно осигуряване, при което 2% отиват в пенсионни фондове. Той припомни, че такава идея е имало и когато здравната вноска бе повишена от 6% на 8%, като първоначалното намерение е било тези 2% от увеличението да бъдат резерв, който да се разпредели към частни фондове. В крайна сметка те са си останали в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).     

 

"Има нужда от демонополизация на НЗОК, но тази демонополизация не означава 8+2, а 8-2, което значи касата поетапно да отстъпва част от своя ресурс. Въпросът обаче все още е в сферата на „спекулата”.

 

По думите на икономиста, когато не ни предлагат по-качествен продукт, задължението да се вдигне вноската е някак си неблагоразумно. Според Аркади Шарков, всеки един застрахователен фонд си прави сметката срещу непредвидени обстоятелства, а заболяванията, за които се обсъжда например да бъдат покривани с допълнителното осигуряване, като редките, са именно такива. 

 

"Не съм сигурен кой фонд би искал с такъв фиксиран процент да осигурява хората срещу точно тези болести",  подчерта икономистът. 

 

Шарков изрази съмнение, че фиксираният процент може да бъде ефективен срещу подобни непредвидени обстоятелства, а диференцирана вноска би означавала прекалено оскъпяване. Той даде пример със САЩ, където се прилага т.нар. pre existing conditions модел – изследване на историята на фамилните заболявания и обремененост, според които се изчислява здравната вноска.

 

Според него независимо какъв модел на осигуряване се избере, не се знае какъв ще бъде контролът, както и негативните ефекти, които ще последват. Той бе категоричен, че докато няма изградена електронна информационна система не може да се говори за реален контрол.

 

Икономистът припомни добре известния факт, че конкуренцията смъква цените и повишава качеството, но подчерта, че въпросът е как ще бъден направена. Икономистът допълни, че трябва да се види дали механизмът ще е държавата да дава лицензионни режими на едни застрахователи, докато ограничава други, тоест дали ще създаде олигополи или ще позволи на свободния пазар да се развива. Като добър пример той даде Холандия, където съществуват и държавни, и частни застрахователи.

 

"Във всеки случай България не трябва да копира чужди модели, а да прецени кой е най-подходящият за нея", изрази убедеността си икономистът.  

 

Помолен да коментира основните проблеми, пред които ще се изправи новият управител на здравната каса в лицето на д-р Дечо Дечев, той заяви, че на първо място това е преразходът за лекарства, следван от дълговете към чуждестранни фондове, заплащането на болничната помощ и най-вече лимитите. 

 

По думите на Аркади Шарков за съжаление функциите на управителя на НЗОК са орязани, а за да е дъбор един мениджър, той не трябва да зависи от много хора.  

 

"Надявам се на д-р Дечев да му е прав пътят и да успее да направи нещо по въпроса. Добър пример е как управлява „Св. Иван Рилски”, каза в заключение икономистът.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

март 2024

ПВСЧПСН
    

Събития

Няма събития