Новини - България

Движение "Да, България!" призова президента да наложи вето върху мораториума за нови лекарства
Прочетена: 105 пъти
Снимка: Движение "Да,България!"

Движение "Да, България!" e внесло в деловодството на президентството искане президентът Румен Радев да упражни правомощията си и да наложи вето над приетия от парламента Закон за бюджета на Националната здравоноосгурителна каса (НЗОК) за 2018 година, съобщиха от централата на формацията. От движението на Христо Иванов ще настояват държавният глава да върне за преразглеждане параграфи 6 и 11, с които се въвежда забрана през идната година касата да заплаща за нови лекарства и нови медицински дейности в лечебните заведения.

 

"Приемането на текста означава на практика мораториум за медикаменти, които са достижение на съвременната медицина, вече се заплащат в останалите държави от Европейския съюз и са от жизненоважно значение за хиляди граждани в България. Решението на парламента да установи мораториума е акт на противоконституционно посегателство върху правата на пациентите в България. Мораториумът за нови дейности на практика спира развитието, инвестициите и инициативата в сектора за цяла година. Ако България трябва да предложи достъп до нови технологии и терапии на гражданите си, наравно с гражданите на останалата част от ЕС, то с тази мярка, предлагана под претекст на спестяване на средства, разходите просто се отлагат. Това отлагане обаче води и до натрупване на финансови разходи, защото медицината се развива постоянно и 2019 г. ще ни очакват още нововъведения за финансиране",  се посочва в писмото до президента, подписано от Христо Иванов. 

 

"Осигуряването на равен достъп до лекарства на всички граждани на Европейския съюз бе потвърдено наскоро като приоритет и за България, а приетите промени правят точно обратното. Мораториумът засяга около 20 нови терапии на стойност около 25 млн. лева с вече договорени отстъпки по действащия в България механизъм, като част от тях са животоспасяващи или без налична лекарствена алтернатива на българския пазар. Някои от тези медикаменти са по-разходоефективни в сравнение с вече заплащани терапии. Не на последно място може да се спомене, че за някои от тези терапии пациенти са в очакване от няколко години", допълват още от движението.

 

В позицията на формацията се посочва още, че само цялостен ефективен контрол, прозрачно и модерно електронно управление на сектора могат да доведат едновременно до покачване на медицинския стандарт, предвидимост на разходите и устойчива система на здравеопазване, а замразяване на системата и мораториум 2018 са сигнал за прехвърляне на отговорност за здравето на българските граждани.

 

"Нещо повече, те представляват подкрепа за статуквото и просто "пазене на територията" от нови участници, които биха могли да предложат по-изгодни продукти и да намалят разходите", отбелязват  от "Да, България!"

 

"Инвестицията в здравеопазване е инвестиция от национално значение за развитието на обществото. В днешно време в сферата на здравеопазване, докато светът въвежда приоритетно и своевременно високотехнологични дейности, валидира и прилага иновативни лекарствени терапии, върви към ера на „персонализирана медицина“, у нас все още стои въпросът за адекватно здравеопазване. Към настоящия момент, чрез решенията си управляващите не показват държавнически подход и грижа към бъдещето и здравето на нацията ни. Забрана за нови лекарства и нови дейности по същество е незачитане правата на пациентите по отношение на ефективно лечение и  дискриминация на региони, където съответната болнична медицинска услуга не се предлага към настоящия момент", се казва в позицията на движението на Христо Иванов.





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития