Новини - България

Доц. Михаил Околийски: Необходими са програми за системно здравно образование в българските училища
Прочетена: 56 пъти
Снимка: Личен архив

"Актуалността на темата за зависимостта на децата и юношите от компютърни и видео игри предпоставя необходимостта от артикулирането на проблема по адекватен начин, за да се обърне внимание на различните му аспекти."

 

Това заяви пред Redmedia доц. Михаил Околийски от Българския национален офис на Световната здравна организация (СЗО). Експертът представи темата за предстоящото включване на игровото разстройство (gaming disorder) в Международната класификация на болестите на СЗО - 11-та ревизия в специална презентация в рамките на дискусията "Психиатричната помощ в Република България", която се проведе в столицата през уикенда като част от програмата на научната конференция "Травмата - биологични, психологически и социални аспекти". Тя бе организирана от Сдружение "Колегиум "Частна психиатрия" и Националния център по опазване на общественото здраве и анализи (НЦОЗА).

 

"По-задълбоченият анализ на тази зависимост трябва да помогне на системата на образованието и на родителите за намирането на адекватен подход към младите хора в риск, както и за разработването на адекватни превантивни и лечебни програми. Програми за системно здравно образование в българското училище все още липсват, въпреки усилията както на СЗО, така и на всички български партньори и развиването както на зависимо поведение, така и практикуването на поведения с редица здравни рискове поставя, българските млади хора в много неизгодна стартова позиция в живота в сравнение с европейските им връстници", категоричен бе доц. Околийски.

 

Какво още каза той по темата можете да  прочетете утре в рубриката "Интервю".

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития