Новини - България

Директори алармират: Новият финансов стандарт ограничава възможностите за приходи на държавните болници
Прочетена: 175 пъти
Снимка: Pixabay.com

"Нашите притеснения – на директорите на държавни болници, не са свързани с това, че ще бъдат извършвани строги контроли върху финансовите дейности на болниците – ние сме за това. Ние сме притеснени от частта, в която се казва, че не може да се дава допълнително материално стимулиране на лекарите и сестрите в болниците, които имат просрочени задължения. Ние първия месец няма да дадем допълнително материално стимулиране, на втория месец няма да има на кого да ги даваме, защото всички лекари и сестри ще напуснат.“

 

Това заяви в ефира на БНР директорът на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) в Хасково д-р Георги Гелов по повод предстоящото въвеждане на единен стандарт за финансово управление на болниците. Той бе категоричен, че лимитирането на дейности и на финанси ограничава изключително начините на откриване на нови дейности и осъществяване на допълнителни приходи, които могат да се получават за болницата.  

 

Опасения за последиците от въвеждането на стандарта изрази и зам.-директорът на Унивреситетската многопрофилна болница за активне лочение "Св. Георги" в Пловдив Момчил Мавров. По неговите думи държавните болници трупат задължения от спешния прием, тежката реанимация и интензивното лечение, белодробните болести. 

 

„Не смятам, че с въвеждане на еднакви правила за финансово управление на всички държавни болници ще бъде даден нужният терапевтичен отговор на проблемите в страната. Капацитетът, регионът на дейност, функциите, материалното и финансово състояние, обезпечаването с ресурси на отделни държавни болници са твърде различни – говорим за ефективно прилагане на еднакви правила на поведение за всички държавни лечебни заведения",  категоричен бе той. 

 

Момчил Мавров заяви още че когато става въпрос за дейности по спасяване на човешки животи и дейности по опазване здравето на човека с бързо, активно лечение, не могат да бъдат спазвани безусловно възможни стойности, числа, бройки.

 

"Лимитирането на продажбата на здравни дейности към касата неминуемо води до ограничаване на възможности на лечебни заведения като нашето за повече приходи и по-голяма печалба, а ако не бъдат заплатени самите надлимитни дейности, води и до финансови загуби, забавянето на плащанията по продажбите води до просрочия, задължения към доставчиците на лечебното заведение. УМБАЛ „Св. Георги“ е в добро състояние, има задължения, има и просрочия, но ние се справяме. Ударът ще бъде по-голям за по-малките областни болници“, посочи Момчил Мавров.  

 

 

Невена ПОПОВА





Коментари

май 2024

ПВСЧПСН
  
  

Събития

Няма събития