Новини - България

Директорът на ИАЛ: Изтеглянето на лекарствата с валсартан е превантивна мярка, има 138 продукта като алтернатива
Прочетена: 182 пъти
Снимка: Redmedia.bg

„Мярката с изтеглянето от аптеките на 62 лекарствени продукта със съдържание на валсартан е превантивна“.

 

Това обяви при изслушването си в Народното събрание днес директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) проф. Асена Стоименова. Решението за спирането на тези лекарства беше взето преди дни след съобщение от Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) за възникнало съмнение, че активната съставка валсартан съдържа примес на N-нитрозодиметиламин (NDMA), който се оценява като потенциален канцероген. Проф. Стоименова беше изслушана в Народното събрание по желание на опозицията от Парламентарната група „БСП за България“. Тази сутрин народният представител от левицата проф. Георги Михайлов заяви в ефира на БНР, че над 160 000 души у нас се лекуват с изтеглените лекарства. Той изрази притеснение от факта, че до момента няма официално огласена информация от комептентните органи, от която българските граждани да имат яснота за случващото се. Депутатът бе категоричен, че директорът на ИАЛ дължи публично обяснение за създадената ситуация.

 

След като отначало проф. Стоименова отказа да се яви в Народното събрание, тя бе призована да го направи лично от председателката на парламента Цвета Караянчева, която се позова на конкретен текст от правилника за работа на законодателния орган. Караянчева бе подкрепена от всички 166 народни представители, които в момента се намираха в пленарната зала. Така проф. Стоименова бе принудена да се отзове по изричното настояване на депутатите. 

 

В изказването си от парламентарната трибуна тя заяви:


"На 4 юли, веднага след получаване на официалния сигнал от Европейската агенция по лекарствата, ИАЛ издаде заповеди на фармацевтичните компании (притежатели на разрешението за употреба) за спиране на тези лекарствени продукти. Няма категорични данни, че примесът е наличен в тях 2012 година. Това е превантивна мярка. Освен това в случая се касае за предполагаем канцероген".

 

Тя посочи, че е уведомила за проблема зам.-министър Жени Начева и допълни, че веднага е усетила подкрепа от нея. ИАЛ е уведомила писмено и Националната здравноосгирителна каса (НЗОК) и Министерството на здравеопозването (МЗ).

 

"Защо на НЗОК е отнело тези 5 дни, които вероятно допълнително са привнесли масло в огъня, е въпрос, на който аз не мога да отговоря”, каза проф. Стоименова.

 

Директорът на лекарствената агенция обясни, че по това време е била в Испания и при посещението си в испанската лекарствена агенция е разбрала, че тя е и издала т. нар. rapid alert - предупреждение за спиране на медикаментите.

 

"Видях, че усилията, които те полагат, са същите, само че им е малко по-лесно, защото имат електронно здравеопазване”, категорична бе Асена Стоименова.

 

Тя обясни, че на 3 юли в ЕМА е била проведена телеконференция с участието на всички национални регулатори, на която е било съобщено за проблема. Националните лекарствени агенции са били информирани, че ще се издаде rapid аlert от испанските им колеги. Ден по-късно сигналът е постъпил в ИАЛ и агенцията е издала заповеди на засегнатите от мярката 14 фармацевтични компании (притежатели на разрешение на употреба), които според изискванията на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ) са задължени в срок от 24 часа да организират блокирането на медикаментите. Уведомени са били и здравното министерсство, здравната каса и нейните регионални подразделения, защото те са компетентни да осъществяват контрол.

 

Директорът на ИАЛ призова хората да черпят информация по темата само от сайтовете на официалните институции и да се доверяват на своите лекари.

 

От думите й стана ясно също, че не всички партиди са спрени, защото има и незасегнати. За замяна на медикаменти проф. Стоименова обясни, че актуализираният списък на незасегнатите продукти - 27 от позитивния лекарствен списък, е публикуван на сайта на ИАЛ.

 

"Всеки лекар може да разчита и на още 138 продукта, т.е. има достатъчно налични алтернативи", каза директорът на ИАЛ.

 

"Да не се окаже, че цялата буря с лекарствата е продиктувана от съвсем други сили", коментира съдздалата се ситуация проф. Георги Михайлов.

 

Той отбеляза, че в публичното пространство се разпространяват и други мнения, сред които е и допускането, че се предписва терапия с различна финансоемкост от тази, която получават пациентите в момента. По тази причина по неговите думи  намесата на агенцията трябва винаги да бъде своевременна.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

март 2024

ПВСЧПСН
    

Събития

Няма събития