Интервю -

Десислава Николова, "Капитал": За да говорим за бъдещо здравеопазване, трябва да знаем колко ни струва
Прочетена: 2049 пъти

Дългогодишният здравен журналист във в. "Капитал" Десислава Николова пред Redmedia за предизвикателствата и проблемите, с които ще трябва да се справи новият министър на здравеопазването проф. Николай Петров.


 

 

Деси, добър ли е според теб изборът на премиера Бойко Борисов за здравен министър?

 

- Борисов имаше избор между двама по-известни болнични директори и най-добрия си депутат в сферата на здравопазването. Проф. Николай Петров опеделено има административен опит, но по-скоро в сферата на свиването на разходите. Силно се надявам ВМА да е изиграла ролята на умалена здравна система, която показва, че не трябва да се мисли толкова за разходите, колкото за пациентите и лекарите, които ги лекуват. И очаквам да не виждаме навсякъде в сектора такова орязване на бюджетите, каквото се наложи във ВМА.

 

Какво очакваш да постигне проф. Николай Петров на новия управленски пост?

 

- Да изпълни предизборната програма на ГЕРБ, в който се говори за демонополизация на здравната каса. За мен ще бъде интересно да видя и как ще разреши ситуацията с бюджетите на болниците при така гласувания бюджет на НЗОК. И не на последно място смятам, че най-сетне трябва да си дадем много ясна сметка кое колко струва и да остойностим здравните услуги. За да говорим от тук нататък какво здравеопазване ще имаме, трябва първо да разберем то колко ни струва. Според разчетите на Световната банка цената е доплащане, регламентирано или не, в размер на 3,5-3,6 млрд. лв., колкото са и публичните средства, което е много непосилно. 

 

Това ли е първата задача, с която трябва да се захване новият здравен министър след встъпването си в длъжност?

 

- Остойностяването е най-важният проблем, защото е първата стъпка към следваща евентуална демонополизация на здравната каса. И е най-обикновена актюерска задача. Големите болници, една от които довчера оглавяваше и ген. Петров, са много наясно колко точно стуват здравните услуги. Защото това остойностяване те го правят всеки ден.  

 

Кое е най-голямото предизвикателство, с което предстои да се сблъска проф. Петров?

 

- Сега на дневен ред е Фондът за лечение на деца. Той беше предизвикателство по времето на министър Москов, остана такова при министър Семерджиев, сега ще бъде предизвикателство и при генерал Петров. Правилникът на Фонда и неговата работа трябва най-после да бъдат съобразени с действащите закони. Колегата Виктор Николаев го каза много добре – не е възможно, за да си разчистваме сметките с болниците, за да се разправяме помежду си, да минаваме през гръбнака на децата. Последният случай е показателен – деца рискуват да се инвалидизират, докато държавата се занимава с глупави административни правила, за да не им позволи да се лекуват. Това е нечовешко. Ако децата не са ни приоритет, какво ни е? И искрено се надявам един от първите ангажименти на проф. Петров да бъде преразглеждането на правилника за работа на Фонда и да види какво точно се случва там.

 

Какво би му пожелала, за да изкара пълен мандат на поста?

 

- Бих му пожелала здраве и сила да се справи с това предизвикателство.

 

Слава АНАЧКОВА





Коментари

март 2024

ПВСЧПСН
    

Събития

Няма събития