Новини - България

Депутат предлага централизирана комисия за най-скъпите лекарства
Прочетена: 161 пъти
Снимка: pixabay.com

Да бъде създадена една централизирана комисия в Националната здравоосигурителна каса  (НЗОК), която да се занимава с отпускането на най-разходоемки медикаменти. Това предложи народният представител от "БСП за България" проф. Георги Михайлов по време на заседанието на парламентарната Комисия по здравеопазване вчера. Той обоснова предложението си с обстоятелството, че има изключително скъпи молекули, които натоварват извънредно много разходите в системата и даде пример за лечение на пациенти, при което един курс струва половин милион лева. По думите на проф. Михайлов по-голям проблем представляват не разходите за новите молекули, а безразборното изразходване на средства за вече познатите и използвани от години медикаменти. Народният представител цитира драстични примери за четирикратно увеличение на бюджета на болница за онкологични лекарства при положение, че в нея не е бил регистриран увеличен брой на лекувани онкологични пациенти, както и увеличаване на бюджета на друга нова болница с 8 млн.лв. за онкологични медикаменти, като тя е в много лошо финансово състояние и е пред фалит.          

                             

По време на дискусиите в комисията участва и министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, който информира, че до края на март трябва да бъде завършена централизираната електронна система за лекарства.

 

Министърът обясни, че в началото на тази година е провел среща с представители на двете големи асоциации - на производителите на иновативни лекарства - ARPharM, и на производителите на генерични медикаменти - БГФармА, след която е  взето решение за насочване на вниманието към контрола на разходите за медикаменти.

 

Той подчерта, че контролът по изразходването на средствата и проследяването на терапията за всеки пациент са изключително важни. По думите му, единствено това е начинът да се открият слабите места и „пътечките, по които се източват средства, предвидени за медикаментозно лечение на пациентите“. Навлизайки в детайли, министърът постави акцент върху безусловната необходимост от създаването на регистър на онкологичните пациенти.

 

Кирил Ананиев обясни още, че здравното министерство е в непрекъснат контакт с Агенцията по електронно управление и сътрудничеството с нейните експерти е много тясно. Това, според Ананиев, дава основание да се предвиди, че електронната система наистина ще бъде готова до края на март.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития