Новини - България

Д-р Стойчо Кацаров: Навлизането на други фондове ще породи нови възможности за злоупотреба
Прочетена: 192 пъти
Снимка: Стоп-кадър Телевизия Европа

Премахването на монопола на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и възможността хората да избират фонд, в който да се осигуряват е по-добрият вариант от допълнителното задължително здравно осигуряване. Това заяви в предването "Неделя 150" на БНР председателят на Центъра за защита правата в здравеопазването (ЦЗПЗ) д-р Стойчо Кацаров. По думите му, в която и да е сфера, монополът е свързан винаги с високи цени и ниско качество. Д-р Кацаров се върна назад във времето и припомни ситуацията с натрупания излишък, когато размерът на здравна вноска беше 6%. 

 

"До 2010 година размерът на здравната вноска беше 6% от дохода на хората. Ако си спомняте, тогава беше увеличен на 8 процента. 2009-а беше увеличен на 8% за бюджет 2010. Също, ако си спомняте, по това време министър на финансите беше Симеон Дянков, имаше излишък в Здравната каса, натрупан от близо 2 млрд. лева, които бяха иззети от здравната каса и похарчени за нещо друго. Сега моят въпрос е такъв: как може със здравна вноска от 6% да имаме натрупан излишък от близо 2 милиарда лева, а със здравна вноска от 8% да генерираме непрекъснато дефицити? Здравната система се управлява неефективно, неефективно се харчат парите и затова се стига до този абсолютен парадокс", каза председателят на ЦЗПЗ.

 

Той допълни още, че у нас властва една много превратна представа за здравеопазването като форма на социално подпомагане. По думите на д-р Кацаров всъщност здравеопазването е стопанска дейност, която генерира много висока принадена стойност.  

 

Според д-р Кацаров има сигнали, че се върви към допълнително задължително здравно осигуряване. Според него обачео само по себе си това не е гаранция, че хората ще получат по-добра здравна услуга, защото ако продължава неефективното харчене на средства, и когато те са повече, и те ще се харчат неефективно.

 

"Навлизането на други фондове и допълнителни механизми на контрол донякъде ще промени модела, но ще породи и нови възможности за злоупотреба. Например, ако днес можем да отчетем един пациент по една или друга клинична пътека и в зависимост от това да получим една или друга сума пари, какво ще попречи утре да отчетем пациента пред здравната каса, а не през допълнителния фонд и така да я натоварим пак нея, т.е. ще се създадат нови възможности и за злоупотреби. Затова по-ефективният, по-лесният за въвеждане модел е моделът на пълната демонополизация", категоричен бе той.

 

Д-р Кацаров засегна и темата за разходите на касата за лекарства. Той изрази съгласие с мнението на новоизбрания управител на НЗОК д-р Дечо Дечев, който при изслушването си в парламентарната Комисия по здравеопазването посочи, че разходите за болниците трябва да се удвоят, за да се постигне съотношение 2:1 спрямо разходите за лекарства.

 

„Не разходите за лекарства трябва да се намалят, а разходите за болниците трлябва да се увеличат. Тезата, че там едни лекарства вървят ненужно, не е съвсем вярна. Никой няма да пие лекарства, ако няма нужда от тях“, каза д-р Кацаров.

 

Председателят на ЦЗПЗ бе категоричен, че изборът на д-р Дечо Дечев е правилен, защото той е един от малкото хора у нас - не повече от 5-6, които могат да управляват ефективно здравната каса и да се справят с предизвикателствата на този пост.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития