Новини - България

Д-р Станимир Хасърджиев, НПО: Липсата на правила и приоритети спъва развитието на системата
Прочетена: 137 пъти
Снимка: Redmedia.bg

"Срещата, която проведохме днес с премиера Бойко Борисов и министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, бе изключително полезна, защото очерта най-важните приоритети, по които ще сe работи в краткосрочен и в дългосрочен план."

 

Това заяви пред Redmedia председателят на Националната пациентска организация (НПО) д-р Станимир Хасърджиев. Той уточни, че в разговорите при премиера са взели участие няколко представители на национално представените пациентски организации - НПО и Българската асоциация за закрила на пациентите (БАЗП) с председател адв. Пламен Таушанов и адв.Андрей Дамянов, който е представител на пациентите в Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса (НС на НЗОК).

 

"Изразихме мнение, че в краткосрочен план най-съществената задача сега е да се въведе и утвърди приложението на Европейските терапевтични ръководства при скъпоструващите лечения с иновативни лекарства, защото това ще елиминира възможността в тези случаи да надделее местния лобизъм при определянето на една или друга терапия", каза д-р Хасърджиев.

 

По неговите думи представителите на пациентската общност са настояли пред премиера и здравния министър да направят необходимото, за да може в съвсем кратки срокове НЗОК да стартира преговорите с фармацевтичните компании и да договори необходимите количества лекарства при най-изгодни за страната ни условия. Според пациентите наличните в момента комисии са достатъчни, но е добре да се разшири състава им с още представители на Министерството на здравеопазването например.

 

"Що се отнася до дългосрочната перспектива поставихме акцента върху няколко много важни задачи, първата от които е да се дефинират ясно целите на националната лекарствена политика, да се намери точна формулировка на понятието "прогенерична политика" и да се устаняват принципите на политиката в областта на иновациите. След това трябва да се тръгне към изпълнението на тези цели на базата на ясна концепция, разработена от експерти", посочи д-р Хасърджиев.

 

Той изрази мнението на пациентската общност, че в момента няма визия по тези въпроси и решението на този проблем трябва да се търси без забавяне с необходимата отговорност и компетентност.

 

"Това движение напред-назад, тази липса на правила и приоритети спъва развитието на здравеопазната система, поставя ненужни бариери пред лечението на хората и това не трябва да продължава повече", категоричен беше председателят на НПО.

 

По думите на д-р Хасърджиев втората и също много важна дългосрочна цел е преструктурирането на системата от лечебни заведения в страната.

 

"Абсолютно необходимо е да се намери решение по начин, който ще успокои хората най-вече от малките населени места и отдалечените региони, че няма да останат без квалифицирани медицински грижи", каза д-р Хасърджиев.

 

По неговите думи останалите европейски държави са решили този  проблем преди 10-15 години, но България все още не е намерила верния подход.

 

"Никой не говори за закриване и за ликвидиране на малки болници. Говорим за необходимост от преструктурирането им и превръщането им в ефективно работещи звена, в които хората на място могат да получат гарантирана качествена спешна и извънболнична помощ, а при нужда от болнично лечение - да бъдат бързо транспортирани до добре оборудвано и разполагащо с кадри болнично заведение", поясни председателят на НПО.

 

Третият важен дългосрочен приоритет, който е бил обсъден на срещата при премиера днес е било бъдещото на здравоосигурителния модел.    

 

"Ясно ни е, че няма как тази промяна да се постигне за една година, но също така е ясно, и то на всички, че повече не можем да останем в сегашното положение - с една каса и с недостатъчно финансиране. Дали ще се въведе допълнително здравно  осигуряване, дали здравните каси ще станат няколко - това предстои да се обсъжда, но решение трябва да се намери", категоричен бе д-р Хасърджиев.

 

По неговите думи фактът, че в дневния ред на обществото се е появил въпросът за мораториума върху иновативните лекарства сега трябва да се оценява положително, защото дебатът около него се е оказал повод да започне разговор и по важните теми, на които е бил посветен разговорът при премиера днес.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

март 2024

ПВСЧПСН
    

Събития

Няма събития