Интервю -

Д-р Ралица Кермедчиева: Всички новости в медицината са в резултат на клинични проучвания
Прочетена: 1508 пъти

В началото на месеца в София, с финансовата подкрепа на „Новартис“, се проведе обучителен курс "THE POWER OF EVIDENCE" за систематична оценка на надеждността и приложимостта на резултатите от научни публикации. В него участваха 150 млади лекари, работещи в няколко терапевтични области - пулмология, кардиология, неврология, офталмология, дерматология и ревматология. Целта му бе да обучи участниците как да откриват, тълкуват, оценяват и прилагат резултатите от научни изследвания в областта на здравеопазването, както и да развие умения, необходими за вземане на клинични решения въз основа на наличните научни доказателства.

Ето какво разказа за курса д-р Ралица Кермедчиева - докторант към катедра Очни болести към Медицински университет – Пловдив и Университетска очна клиника УМБАЛ “Св. Георги“ – Пловдив и лекар по очни болести в Медицински център “Тримонциум”.


 

Д-р Кермедчиева, какво е значението на научните публикации в медицината за лекарите и пациентите?

 

- Зад една научна публикация стоят големи познания, опит, изследвания и наблюдения  върху конкретно заболяване или приложението на иновативно лечение и не на последно място много труд на екип от хора. Чрез научната публикация се споделя информация с научна стойност и клиничен опит, зад които стои доказателствен материал. Споделят се  резултатите от клинични проучвания при различни заболявания и медикаменти, дава се информация за новостите в медицината. Цялата тази информация обогатява нашите познания и допринася за изграждането ни като добри професионалисти за нашите пациенти.

 

Каква е ролята на данните от реалната клинична практика? Как могат те да допринесат за изграждане на устойчива здравна система?

 

- Събирането и обработката  на реални данни от клиничната практика е много дълъг и трудоемък процес. Ако данните са достоверни, т.е. коректно събрани, анализирани и оценени, биха допринесли за по-точната оценка на заболеваемостта и подобряване на клиничния подход към различните заболявания, изграждане на алгоритми за поведение и лечение. Това ще доведе и до правилното разпределение на финансовите потоци за  осъществяване на профилактика, по-точното изчисляване на разходите за лечение в болничната и доболничната помощ, остойностяване на лекарския труд, което е от голямо значение за една стабилна и устойчива здравна система.

 

Какво е необходимо, за да бъде разкрита информацията, която носят данните от реалната клинична практика?

 

- За разкритието на тази информация са необходими познания в конкретната област, критичен подход към достоверността и умения за анализиране на тази информация.

 

Какво е значението на клиничните проучвания за лекарите, пациентите и здравната система?

 

- Всички новости в медицината са в резултат на клинични проучвания - откритието на нови молекули за лечение на редица заболявания, усъвършенстване на методите за лечение, които са по-щадящи за пациентите, изготвяне на нови алгоритми за клиничната практика. Развитието и напредъка в медицината водят до удължаване и подобряване качеството на живот на нашите пациенти.

 

Какво е необходимо България да бъде още по-атрактивна при привличането на нови клинични проучвания?

 

- Всички нови лекарства и методи на лечение преминават през тежки клинични проучвания (приблизително 10 години за лекарствата), за да достигнат до пациентите в аптеките или като утвърден метод на лечение. За да има развитие в медицината и науката, здравната система трябва да улесни процедурите за провеждане на все повече клинични проучвания и съответно да осигури условия за повишаване квалификацията на медицински кадри за тяхното провеждане.





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития