Новини - България

Д-р Нина Янчева: Ранното диагностициране на ХИВ и терапията позволяват по-дълъг живот
Прочетена: 301 пъти

В света има 36.9 милиона ХИВ-инфектирани. От тях 75% знаят, че са ХИВ-позитивни, а малко над 50% имат достъп до антиретровирусна терапия. Това обяви на семинар за журналисти на тема „За свят без HIV” д-р Нина Янчева – СБАЛИПБ „Проф. Иван Киров“ – София. Тя обясни, че е важно всеки да знае своя ХИВ статус тъй като, ако тестът се окаже позитивен, предимствата са съществени. От една страна при положителен ХИВ статус може да се започне лечение веднага и така да се предотвратят  усложнения за здравето и СПИН. От друга - ранното диагностициране и своевременното започване на терапия позволява да се увеличи продължителността на животa. Освен това, когато човек знае своя статус, то той може да се научи как да не предаде инфекцията.

 

Д-р Янчева разясни и какво представлява антиретровитусната терапия (АРТ). Тя включва употребата на комбинация от лекарства за лечение на ХИВ, приема се всеки ден и помага на пациентите да предпазят имунната си система и да останат здрави. По думите й препоръката е всеки ХИВ-позитивен човек да започне АРТ, дори и ако няма симптоми в началото. АРТ не може да излекува ХИВ, но може да намали количеството на вируса и така да помогне на пациентите да водят по-дълъг и пълноценен живот, както и да се минимизира риска от предаване на ХИВ, уточни д-р Янчева.

 

Семинарът е организиран от GSK България, в партньорство с Българско дружество по инфекциозни болести (БДИБ), Южнобългарското дружество по инфекциозни болести, епидемиология и паразитология (ЮБДИБЕП), Национална пациентска организация (НПО), Фондация И, Checkpoint София-Център за сексуално здраве и Сдружение „Здраве без граници“.





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития