Новини - България

Д-р Неделчо Тотев: Общинското здравеопазване е загърбено и бавно загива
Прочетена: 434 пъти

Общинското здравеопазване не само, че е в ъгъла, то вече е извън терена, извън игрището. Това заяви днес в ефира на БНР председателят на Националното сдружение на общинските болници д-р Неделчо Тотев по повод на изнесена в публичното пространство информация за тежкото финансово състояние на много болници в страната. По неговите думи проблемите в общинското здравеопазване днес са резултат от кумулиране на много неудачи и несвършени неща от различни правителства в продължение на години.

 

Основната причина за тази тежка криза е начинът на остойностяване на клиничните пътеки, изрази мнение д-р Тотев. Процесът е започнал още през 2006 г., когато минималната работна заплата е била 180 лв., а 2010 г. е била преломна, защото тогава са започнали промени от чисто лобистки характер. 

"Тогава бяха въведени едни кардиологични пътеки, които колегите жаргонно наричат "каналджийски" пътеки - за ангиографии, коронарографии и т.н. В същото време се преостойностиха клинични пътеки, по които главно се работи в общинското здравеопазване – пневмонии, пиелонефрити. И днес, през 2017 г., цените им са същите, но в сравнение с 2010 г., минималната работна заплата вече е 460 лв., имаме и нови цени на горива, електроенергия, консумативи, лекарства“, посочи д-р Тотев.

Трагична е ситуацията с работните заплати в тези болници, допълни още той. С повишаването на минималната работна заплата от началото на тази година, когато нейният размер е фиксиран на 460 лв. Първоначално са били увеличени заплатите на санитарите и общите служители, след това на сестрите, защото санитарите са ги достигали. Така се е оказало, че младите лекари също остават с много ниски възнаграждения, „унизително ниски“, по думите на д-р Тотев.

 

Втората основна причина за това тежко състояние на  общинските болници са медицинските стандарти, каза председателят на сдружението и припомни, че когато се пишат такива стандарти, те трябва да са съобразени в реалната ситуация в цялата държава.

„За да сме в играта, ние трябваше да отговорим на тях. Това не са стандарти за дейността, която вършим, а за това как да изградим конкретни структури. И ние тогава възразихме. В последните четири години обиколихме всички институции, за да очертаем кризата, в която изпада българското здравеопазване. То е в разруха и тази година тя ще достигне апогея си. Имаме вече модели, имаме матрици, които могат да разиграят това, което мислим, че трябва да представлява българското здравеопазване, да покажем, че нашия модел е работещ. Той ще доведе до това, че всеки, в която и точка на страната да се намира, ще получи еднаква медицинска помощ в еднакви срокове и с еднакво качество“, обобщи д-р Неделчо Тотев.

Според него приватизацията не стои на дневен ред. „Кой да приватизира и кои болници да приватизира? Приватизацията е една тема, която сигурно ще дойде на дневен ред, но когато се стабилизара самата система на здравеопазване. Другото е да фалираш умишлено една болница, за да я вземеш и после да да я направиш всичко друго, но не и болница“, коментира в заключение председателят на сдружението на общинските болници.    





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития