Новини - България

Д-р Марияна Симеонова: Не е ясно защо прекратихме отношенията с клиниката във Виена
Прочетена: 175 пъти
Снимка: pixabay.com

Забавянето на процедурата за сключване на договор с трансплантационния център в Германия е силно притеснително, защото отлагането трае вече няколко месеца, а в това време състоянието на много болни, очакващи трансплнтация на бял дроб, се влошава и не е е ясно дали те ще дочакат животоспасяващата интервенция.

 

За това алармираха днес представители на пациентски организации, които участваха в пресконференция на изпълнителния директор в оставка на Изпълнителната агенция по трансплантациите (ИАТ) д-р Марияна Симеонова. По техните думи не е имало реална причина за прекратяване на отношенията с болницата във Виена и до този момент няма яснота какви са обстоятелствата и аргументите, довели до търсенето на друг трансплантационен център и започването на преговори с клиниката в град Есен, Германия.

 

"Аз също нямам отговор на този въпрос и бих искала да узная истинската причина", заяви от своя страна д-р Марияна Симеонова.

 

Тя призна, че е получила писмо с указание от здравното министерство да търси друг център, като в същото време е била напълно удовлетворена от добрия синхрон и постигнатите резултати от съвместната работа с центъра на проф. Клепетко във Виена. Според някои пациенти и техни близки напрежението в отношенията с австрийската клиника е било породено от писмо на бившия заместник-министър на здравеопазването д-р Внаьо Шарков, в което той е заявил, че България няма повече да изпраща пациенти за белодробна трансплантация във Виена. 

 

"Независимо от моите предупреждения, че ще бъдем изправени пред забавяне с неясна продължителност, стартираха преговорите с центъра в гр. Есен. Процедурата  е бавна, тя изисква съгласието на 5 институции в Германия, преди да бъде изпратена за одобрение в "Еврортрансплант". Това е причината да чакаме толкова дълго. В същото време е редно да подчертая, че самият проф. Валтер Клепетко продължава да се отнася с внимание и разбиране към нашите проблеми и не би ни отказал помощта си", допълни тя. 

 

"Ако знаех, че толкова ще се забави процедурата по подновяването на договора с Австрия, щях да го подпиша без разрешение от министерството, дори с риск да бъда уволнена. Смятам, че това е голямата ми грешка“, каза още директорът в оставка.

 

По думите на д-р Симеонова е важно да се мисли за промяна в Наредба № 12 от 2011 г. на Министерството на здравеопазването за условията и реда за заплащане на лечение на български граждани в чужбина. Тя посочи, че при сега действащите текстове в наредбата намирането на центрове е възложено на Комисията за лечение в чужбина (КЛЧ) или на самия пациент, което също представлява голямо затруднение, особено ако няма жив донор. Директорът в оставка обясни, че друга важна и необходима нормативна промяна също се бави вече няколко години - това е регулацията на кръстосаното донорство, за която имаме обучени спациалисти и изготвени предложения от ИАТ. 

 

Д-р Симеонова благодари на всички свои колеги от екипа на агенцията, както и на координаторите по донорство от цулата страна и подчерта, че напуска ръководния пост, защото иска да се развива като лекар.

 

"От 2014 г. досега и броят на донорите, и на трансплантациите беше увеличен 11 пъти. В началото на тази година имаше някакви разговори, че трансплантации вече не се случва. Всъщност през 2017 г. има само два донора по-малко. Броят на трансплантациите зависи от донорите. Все повече от починалите са на възраст над 40 години. Това не се случва само в България, но и по света. Моята задача бе да покажа, че проблемът не е в хората в България, които не даряват, а другаде. Вече има фалиращи болници. И все пак случаите на донорство се случват навсякъде. При повече от два пъти намален състав на медиците в клиниките, донорството се случва", посочи тя.  

 

Невена ПОПОВА





Коментари

март 2024

ПВСЧПСН
    

Събития

Няма събития