Новини - България

БЗС: Нито една община у нас не желаe да инвестира в социален зъболекарски кабинет
Прочетена: 55 пъти
Снимка: Pixabay.com

Независимо от готовността за диалог и съдействие от страна на Българския зъболекарски съюз (БЗС) нито една българска община не е поела ангажимент да обзаведе зъболекарски кабинет и да покани специалисти, които да предоставят услуги на социално слаби пациенти. Това стана ясно от думите на д-р Николай Шарков, председател на Българския зъболекарски съюз на пресконференция по повод предстоящия Световн ден на оралното здраве, който се отбелязва на 20 март.

 

Според д-р Шарков у нас в момента има 9200 зъболекари, всички те работят частно и изпълняват съвсем малък обем дейности, заплатени от Здравната каса. Повечето от тях са съсредоточени в големите градове, докато има цели региони, в които няма зъболекарски кабинет. Изхождайки от реалната ситуация БЗС е проявил инициативност, воден от желанието да съдейства за разкриването на кабинети за хора с нисък социален статус. Нито една община обаче не е възприела идеята и не се е решила да инвестира в тома начинание, стана ясно още от думите му.         



"В същото време сред съсловието съществува скрита безработица, особено в големите градове, която не се отчита от статистиката. При средно 1200 души на един зъболекар в рамките на Европейския съюз, в България на един зъболекар се падат средно 900 пациенти, а в София и Пловдив – по 300. В някои райони на страната обаче има недостиг на зъболекари. Става въпрос основно за североизточните области – Търговище, Добрич, Разград, Шумен, където има много села. Има малки населени места, където е изключително тежко, ако зъболекар инвестира в кабинет. За да отворим, трябва да инвестираме между 60 000 и 100 000. лв. Когато населението в малко село е под 1000 души, там зъболекарят ако отвори кабинет, той е фалирал още преди да го е отворил“, представи ситуацията председателят на БЗС.

 

Д-р Николай Шарков спря вниманието си и върху резултатите от глобално проучване на Световната дентална федерация, според което само 13% от родителите са завели детето си на преглед още след първия поникнал зъб, каквато е препоръката на специалистите. Оказва се, че 20% от родителите на деца до 18 години изобщо никога не са ги водили на зъболекар. Освен това много малка част от възрастните насърчават децата да пазят постоянните си зъби. Само 8% от тях ги насърчават да носят протектори за уста когато спортуват и особено когато практикуват бойни спортове.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

март 2024

ПВСЧПСН
    

Събития

Няма събития