Новини - В медиите

bTV Репортерите: Семейни поръчки - история за 1,6 млн. лв., за един генерал, неговата дъщеря, нейният мъж и две обществени поръчки
Прочетена: 209 пъти
Снимка: Стоп кадър - bTV

Преди дни министерството на здравеопазването публикува на сайта си одит, извършен във Военномедицинска академия. Проверката обхваща почти целия период, в който настоящият министър на здравеопазването, Николай Петров е началник на лечебното заведение. Докладът е изготвен от министерството на отбраната, под чиято шапка се намира ВМА. Проверката приключва през март тази година, когато генерал Петров все още не е министър на здравеопазването.

 

„В резултат на неефективно осъществен контрол са допуснати слабости и нарушения по процеса на провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки по Закона за обществени поръчки”, пишат в резюмето на доклада си одиторите от Министерството на отбраната, показва разследване на bTV Репортерите.

 

Една от обществените поръчки, на които те обръщат специално внимание, е за периодична доставка на остеосинтезни средства за ортопедия и травматология, системи за протезиране, артроскопски консумативи. С други думи - импланти за ортопедия и травматология на стойност от близо милион и двеста хиляди лева с ДДС (1 177 731 лв.).

 

В края на юни 2014 г. ВМА обявява обществената поръчка, по-малко от месец, след като Николай Петров е назначен за началник на Военна болница. Конкурсът за 4 от обособените позиции е спечелен от гражданско дружество, под формата на консорциум, "Ортопедие-Инвекс", което е създадено с цел да участва в конкретната обществената поръчка.

 

„За водещ партньор на дружеството е определено "Ортопедие - БГ" ЕООД, като всички административни, включително счетоводни и финансови дейности се извършват от водещия партньор", пишат одиторите.   

 

Договорът между ВМА и консорциум "Ортопедие-Инвекс" е подписан на 13 януари 2015 г. Проверката на министерството на отбраната установява обаче, че в сключеното споразумение липсва БУЛСТАТ или ЕИК на изпълнителя. Нашата справка в регистъра на Агенцията по обществени поръчки също потвърждава, че въпросният договор е единственият по тази поръчка, в който не е поместен ЕИК или БУЛСТАТ. Нещо повече,

 

„Ортопедие-Инвекс” изобщо не е регистрирано по БУЛСТАТ дружество за конкретната обществена поръчка. А това е нарушение на закона", категорични са одиторите.

 

„Възложителят (ВМА) е допуснал нарушение на Правилника за прилагане на ЗОП, което създава условия за нарушение, респективно заобикаляне от страна на изпълнителя на данъчното законодателство.” 

 

ДДС-то на 1 177 731 лева, колкото е крайната стойност на поръчката, възлиза на 196 288 лева. В доклада се посочва, че ВМА е нареждала дължимата по договора суми по сметка на "Ортопедие – БГ."

 

Въпреки изричното изискване по закон, договорът с дружеството, което не е регистрирано по БУЛСТАТ все пак е подписан от Николай Петров. Тогава шеф на ВМА, днес здравен министър. 

 

На въпрос на bTV към здравния министър защо е сключен договор с дружество, което няма регистрация по БУЛСТАТ и какви са били мотивите му да не приложи разпоредбите на закона, той отговаря писмено:

 

„Единственият критерий за избор на изпълнител по тази обществена поръчка е "най-ниска цена". Служители на ВМА съгласуват законосъобразността на всеки договор, след проведена обществена поръчка. Същите служители следят дали са представени необходимите документи за сключването на даден договор. Договорът се подписва от възложителя едва, след като е удостоверено, че същият е съобразен с разпоредбите на закона”.

 

Медията подчертава, че можем само да гадаем какви са били мотивите на Николай Петров да подпише договор за близо 1,2 млн. лв. с дружество без регистрация. Фактите около водещата фирма в това сдружение обаче са твърде любопитни. От страна на изпълнителя, договорът подписва Явор Цонев, който е син на собственика на фирма "Ортопедие-БГ", посочва одитният доклад. 

 

"Свидетелство за съдимост издадено на Явор Недков Цонев, установява, че майка на Цонев е Павлинка Нецова, която е едноличен собственик на "Ортопедие-БГ ЕООД". "Ортопедие-БГ" и дружеството "Ортопедие-Инвекс" са посочили един и същ адрес за контакт. Нещо повече, на адреса, на който се помещава "Ортопедие-БГ" е регистрирана и фирма на дъщерята на здравния министър Николай Петров. Руслана Петрова е била едноличен собственик на капитала на “РП ПР Консултинг” до август 2014 г.

 

Дъщерята на Николай Петров е на висока позиция в здравното министерство преди баща й да го оглави. Руслана Петрова е шеф на политическия кабинет на Петър Москов, когато през 2015-та поръчката за близо 1,2 млн. лв. поема към дружество, чийто адрес съвпада с този на фирмата, която тя управлява преди да започне работа в министерството на здравеопазването.

 

Защо обаче фирмата управлявана от Руслана Петрова е на същия адрес с тази, представлявана от Явор Цонев, който подписва договора за 1,2 млн. лв. с баща й като началник на ВМА, се пита в разследването. Явор Цонев, който подписва договора за близо 1,2 млн. лв. с ВМА, има връзка с дъщерята на Николай Петров - Руслана. Това става ясно от кратка справка в социалните мрежи.

 

Докато здравният министър е начело на ВМА, "Ортопедие-БГ" печели друга обществена поръчка. През февруари 2017-та, дружеството е класирано на първо място за доставка на медицински изделия на стойност близо 430 хиляди лева с ДДС (429,300 лв.). 

 

“Процедурата отново е проведена по критерий "най-ниска цена", мотивира решението си Николай Петров.

 

Всъщност справката ни в агенцията по обществени поръчки показва, че единствените две поръчки печелени от "Ортопедие" са били само във Военна болница и само по времето на Николай Петров.

 

Публикуваният текст е със съкращения. Целият материал можете да изгледате на сайта на bTV.





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития