Новини - България

Болницата във Враца с дълг от 20 млн. лв., МЗ готви доклад до прокуратурата
Прочетена: 116 пъти
Снимка: МЗ

Министерството на здравеопазването (МЗ) ще изплати авансово субсидията за спешност и за отдалеченост на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) във Враца, защото това е единствената възможност да бъде подпомогнато лечебното зеведение, без да бъде нарушен закона. Това заяви вчера пред депутатите в парламентарната здравна комисия министърът на здравеопазването проф. Николай Петров в рамките на блиц контрола. Той уточни, че по този начин МЗ подава ръка на болницата, която е в задълбочаваща се криза и с неразплатени заплати на персонала от няколко месеца. Възможно е дълговете на лечебното заведение да достигнат 20 млн. лв.

 

В същото време по думите на министър Петров в болницата са налице тежки порочни практики, които със сигурност са допринесли за финансовия колапс. На първо място това са поредици от неизгодни договори с частни болници, които се намират в самата сграда на МБАЛ. Сред тях има например договори за наем срещу ремонтни дейности, има и контракти с договорени огромни лихви. Има и закупена апаратура - скенер за над 900 000 лв., при положение че такъв апарат струва около 300 000 лв.Имало е и практика преведени средства за капиталови разходи да се използват за изплащане на заплати, обясни министър Петров. По неговите думи това е причината цялата информация около тези обстоятелства да бъде включена в обемист доклад, който ще бъде предоставен на прокуратурата.

 

В изказването си пред депутатите проф. Петров подчерта, че здравното министерство не бяга от отговорността си и дори в най-крайния случай ще намери начин да осигури на жителите на Враца и региона основните видове медицинска помощ - спешност, хирургично, вътрешно, акушеро-гинекологично и детско отделение. Факт е обаче, че с днешна дата в областната болница търсят помощ пациентите в най-тежко състояние, както и здравнонеосигурените, докато по-леките случаи и платежоспособните хора се насочват към частните лечебници, констатира още министърът. По неговите думи е много важно местната власт да подпомага усилията на здравното министерство, но засега неговите впечатления са, че това са случва само на думи.

 

"За стабилизирането на държавните болници има много мръсна работа, която трябва да се свърши и ние няма да се поколебаем да го направим, ако имаме вашата подкрепа", с тези думи се обърна министърът към депутатите.

 

В момента се водят разговори с министъра на финансите Владислав Горанов, за да бъде намерен подходящ вариант за кредитиране на държавните болници. Това може да се осъществи чрез създаването на единен модел за теглене на кредити от едно място с поносима лихва, обясни министър Николай Петров.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития