Новини - България

Близо 85% от децата с рак на кръвта вече живеят над 5 години
Прочетена: 378 пъти

Средно 84,5% от децата със злокачествени заболявания на кръвта вече живеят над 5 години - т.е. приживяват времевата граница, която в онкохематологията се приема за еталон на успешно лечение. Това съобщи на семинар за журналисти проф. Добрин Констатнтиновq национален консултант по детска хематология и онкология, председател на Българско научно дружество по детска хематология и онкология и началник на Клиниката по детска клинична хематология и онкология в Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Царица Йоанна – ИСУЛ“.    

 

За периода от 60-те години на миналия век до днес детската онкохематология постигна напредък, който смело може да се окачестви като скок, който преди десетилетия е бил немислим, каза проф. Константинов и допълни:

 

"Ако по онова време едва 4% от децата можеха да доживеят до 5 години от поставянето на диагнозата  остра лимфобластна левкемия, днес благодарение на иновациите в медицината тази преживяемост надхвърля 94%. Това е най-разпространеното злокачествено заболяване на кръвта при децата с пик около 5-годишна възраст. При неходжкиновия лимфом преживяемостта от 7% стига до 85%, а при ходжкиновия лимфом от 50% до 90%.“

 

По неговите думи иновациите в медицината днес позволяват въвеждането на оптимални комбинации от химиотерапия и лъчетерапия, както и прилагането на интензивно лечение без риск. Също така значение за подобрените резултати имат и подобрените подкрепящи грижи.

 

Като сериозен успех за страната ни проф. Константинов определи и вече 20-годишната традиция в трансплантацията на хемопоетични стволови клетки. Той припомни, че първата автоложна трансплантация (с клетки, извлечени от собствена кръв) е осъществена в детската онкохематологична клиника на болница "Царица Йоанна - ИСУЛ" през есента на 1997 г., а  първата алогенна (с клетки, извлечени от донорска  кръв) - на 16 май 2000 г. Оттогава до днес автоложните трансплантации са близо 300, а алогенните - 90. 

 

Всеки случай е строго индивидуален и затова лечебният подход при всяко дете е максимално прецизиран, обясни проф. Константинов. По неговите думи целта на лечението вече не е постигане само на удължена преживяемост, но и много добро качество на живот.   

 

Невена ПОПОВА





Коментари

март 2024

ПВСЧПСН
    

Събития

Няма събития