Новини - България

12 българи с пулмонална хипертония чакат за трансплантация на бял дроб
Прочетена: 460 пъти
Снимка: Pixabay.com

Дванадесет са пациентите с пулмонална хипертония у нас, включени в листата на чакащите за трансплантация на бял дроб. Вече имаме 7 успешно трансплантирани болни с тази диагноза. Това съобщи пред Redmedia изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по трансплантация д-р Марияна Симеонова. По нейните думи, фактът, че като държава можем да се похвалим с няколко успешни белодробни трансплантации идва да покаже правилността на подхода при селектирането на пациентите и едновременно с това е доказателство, че чуждестранните ни партньори имат доверие в нас и в нивото на медицинските грижи за тези болни.

 

По идея на Българското общество на пациентите с пулмонална хипертония (БОППХ) 5 май - световният ден, посветен на борбата със заболяването, известно като "болестта на сините устни", бе отбелязан със спортен хепънинг, в който участваха пациенти и техни близки, лекари, много деца, изявени общественици, спортни деятели, представители на Министерството на младежта и спорта. Всички те дадоха израз на съпричастието си към каузата на хората, които водят битка с болестта, като се включиха в спортно катерене по стена - активност, избрана за символ на кампанията  "Дари дъх!"      

 

"Трябва да има по-добра информираност сред хората за особеностите на заболяването. Важно е усилията да се насочат към постигането на по-висока осведоменост, за да може да се върви и към по-ранно диагностициране на болестта. Добре информираните хора са по-склонни да се обръщат към специалист", обясни д-р Симеонова.

 

Тя подчерта, че колкото по-навреме се постави диагноза, толкова по-рано ще може да започне подходящо лечение и пациентите имат шанса да живеят по-дълго в добра кондиция, преди да достигнат до състояние, в което трансплантацията на бял дроб ще бъде единствена алтернатива. 

 

"Има много голям смисъл в усилията ни да помогнем на тези 12 болни, които чакат трансплнтация ня бял дроб. Повечето от тях са млади хора - между 19 и 30-35 години, има и малко по-възрастни. Това лечение е шанс за тях и те трябва да го получат",  категорична бе д-р Симеонова.

 

Според нея има една важна задача, която стои не само пред медицинската общност у нас, но и пред цялото  общество - да се работи активно за популяризирането и увеличаването на донорството.

 

"В сравнение с 2013 г. днес броят на трансплантациите и броят на донорите в мозъчна смърт се е увеличил средно с 9 пъти. Не само трябва да запазим това нивото, но и да го увеличим два пъти, за да достигнем средните нива за Европа", коментира тя. По думите на д-р Симеонова благоприятна роля играе и фактът, че страната ни е асоцииран член на системата "Евротрансплант". 

 

Невена ПОПОВА





Коментари

май 2024

ПВСЧПСН
  
  

Събития

Няма събития